The Canons

C.E Primary School

Get in touch

Contact Details

Interactive Bar

Google Services

Search

Search

Translate

Translate
Log in

Governors

Welcome to our Governors’ section.

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

Chair of Governor - Mr Bill Basra

basra.b1@welearn365.com

Structure of The Canons CE Primary School Governing Body Meetings

2020 - 2021

 

Full Governing Body Meetings will be held twice per term as follows;-

 

School Governors meet on a regular basis throughout the academic year. We have
many responsibilities to the school that must be met by law, and aim to do so by
working in partnership with the school.  

 

Autumn Term:        

October 2020                        Focus – Quality and Standards

November 2020                    Focus – Resource Management

 

Spring Term:          

January 2021                        Focus – Quality and Standards

March 2021                           Focus – Resource Management

 

Summer Term:

May 2021                              Focus – Quality and Standards

July 2021                              Focus – Resource Management

 

 

 

 

 

 

The Canons CofE Primary School

Constitution 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

If Spaces are shown in the table below, this indicates places within the constitution which can optionally be filled.  Where Vacancies are shown this indicates places within the constitution which should be filled.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominating Authority

First Appointed

Term Start

Term End

 

Co-opted governors

 

 

 

 

 

Mr Tim Barnes

Governing Board

31 Oct 2017

31 Oct 2017

31 Oct 2021

 

 

 

 

 

 

 

Foundation Ex-Officio

 

 

 

 

 

Reverend David Poultney

 

15 May 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foundation governors

 

 

 

 

 

Mr Geoff Allen

Diocese

01 Sep 2015

01 Sep 2019

31 Aug 2023

 

Dr Helen Clarke

 

30 Jan 2020

30 Jan 2020

29 Jan 2024

 

Mr Eric Gray

Diocese

01 Sep 2015

10 Jul 2018

09 Jul 2022

 

Mr John Haynes

NCT

07 Sep 2016

07 Sep 2016

06 Sep 2020

 

Debbie King

 

31 Aug 2018

31 Aug 2018

30 Aug 2022

 

Mrs Tina Pinks

 

11 Nov 2019

11 Nov 2019

10 Nov 2023

 

Mrs Jayne Taylor-Farren

Diocese

31 Aug 2015

01 Sep 2019

31 Aug 2023

 

Vacancy (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Headteachers

 

 

 

 

 

Mrs Michaela Fallon

 

01 Sep 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parent governors

 

 

 

 

 

Mr Bill Basra

Parent Elect

01 Sep 2015

01 Sep 2019

31 Aug 2023

 

Mrs Claire Hill

Parent Elect

17 Nov 2015

16 Nov 2019

15 Nov 2023

 

Vacancy (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staff governors

 

 

 

 

 

Mr Jonathan Charlton

 

01 Sep 2015

01 Sep 2019

31 Aug 2023

 

 

 

 

 

 

 

Local Authority Governors

 

 

 

 

 

Vacancy (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Canons CofE Primary School

Attendance 19 - 20

 

 

Y = Attended, N = Apologies Accepted, NA = Apologies not Accepted, NS = No Apologies sent

 

 

 

 

Housekeeping

Quality and Standards Focus

Governing Board 

Resource Management Focus

Governor

Governor Type

01 Oct 2019

22 Oct 2019

30 Jan 2020

07 Jul 2020

Mr Geoff Allen

Foundation governor

Y

Y

Y

Y

Mr Tim Barnes

Co-opted governor

Y

Y

Y

Y

Mr Bill Basra

Parent governor

Y

Y

Y

Y

Mr Jonathan Charlton

Staff governor

Y

Y

Y

Y

Dr Helen Clarke

Foundation governor

 

 

Y

Y

Mrs Michaela Fallon

Headteacher

Y

Y

Y

Y

Mr Eric Gray

Foundation governor

Y

Y

Y

Y

Mr John Haynes

Foundation governor

NS

Y

Y

N

Mrs Claire Hill

Parent governor

Y

N

Y

Y

Debbie King

Foundation governor

Y

Y

N

Y

Mr Adam McNeil

 

N

Y

 

 

Mrs Tina Pinks

Foundation governor

 

 

N

Y

Rector Dave Poultney

 

NS

 

 

Y

Reverend David Poultney

Foundation Ex-Officio

 

Y

Y

 

Mrs Linda Stanley

 

Y

NS

 

 

Mrs Jayne Taylor-Farren

Foundation governor

Y

Y

N

 

 

Governor Details 

 

 

Name

Appointed by

Appointed Date

End of Term Date

Role

Pecuniary Interests

Material Interests

Attendance

18/19

Jayne Taylor- Farren

PCC

01.09.19

31.08.23

Admissions

Pay Committee

Performance Management

None

None

7/7

Bill Basra

Parents

01.09.19

31.08.23

Chair

Safeguarding

Pupil Premium

Inclusion/SEND

Pay Committee

Performance Management

None

Children at School

5/7

Debbie King

PCC

31.08.18

30.08.22

Vice Chair

Safer Recruitment

Pay Committee

None

None

7/7

Eric Gray

PCC

10.07.18

09.07.22

Patch

None

None

6/7

Geoff Allen

PCC

01.09.19

31.08.23

Health & Safety

Safer Recruitment

Owner of First Class Property Maintenance

None

7/7

Cllr John Haynes

NCT

07.09.16

06.09.20

-

None

None

5/7

Rev David Poultney

PCC

15.05.19

14.05.23

-

 

Children at School –

Rector of All Saints Church

1/3

Claire Hill

Parents

16.11.19

15.11.23

Parent Governor

None

Children at School – Husband at School

5/7

Tina Pinks

Parents

11.11.19

10.11.23

Parent Governor

 

Children at School

-

Helen Clarke

Parents

24.03.20

23.03.24

Parent Governor

TBA

TBA

-

 

Michaela Fallon

Governing Board

01.09.15

Ongoing

Head Teacher

None

None

7/7

Tim Barnes

Governing Board

31.10.17

30.10.21

Co-opted Governor

None

None

5/7

Jonathan Charlton

Staff

01.09.19

31.08.23

 

None

None

6/7

Vacancies x 3

     

Foundation

 

 

 

Kirsty Russell

NA

NA

NA

Clerk to Governors

 

 

 

Linda Stanley

PCC

01/09/19

Resigned

 

 

 

5/7

Richard Chattaway

LA

01/05/16

Resigned

 

 

 

1/5

Governors List of Declarations 2019 / 2020

Awards

View Our awards.

 
Top